Stan deweloperski domu to termin, który budzi wiele pytań wśród osób stojących przed zakupem swojego wymarzonego miejsca na Ziemi bezpośrednio od firmy deweloperskiej. Jest to kluczowy moment, w którym przyszły właściciel otrzymuje swój nowy dom w określonym stopniu gotowości, co z kolei wyznacza punkt startowy dla wszelkich prac wykończeniowych. Warto dokładnie zrozumieć, co kryje się pod pojęciem „stan deweloperski”, ponieważ jest to podstawa do dalszych działań aranżacyjnych i dekoracyjnych, a także element mający wpływ na budżet i zakres prac potrzebnych do osiągnięcia ostatecznego celu, jakim jest wprowadzenie się do w pełni wykończonego domu. 

Stan deweloperski – czyli jaki ?

Termin „stan deweloperski” to pojęcie, które spotkać można przy zakupie nowych mieszkań czy domów od firmy deweloperskiej. Mimo braku jednoznacznej definicji, można przyjąć, że określa ono etap gotowości nieruchomości do odbioru przez nabywcę, który z reguły obejmuje dom lub mieszkanie zakończone w pewnym podstawowym zakresie. Co ważne, szczegóły wykończenia takiego stanu zależą przede wszystkim od ustaleń zawartych w umowie sprzedaży.

Najczęściej w ramach „stanu deweloperskiego” otrzymujemy nieruchomość z wykonanymi tynkami, wylewkami podłogowymi, instalacjami elektrycznymi, wodno-kanalizacyjnymi oraz ogrzewaniem, ale bez elementów wykończeniowych takich jak malowanie ścian, podłogi czy armatura łazienkowa i kuchenna. 

Oznacza to, że nabywca ma swobodę w dopasowaniu ostatecznego wyglądu swojego nowego domu czy mieszkania do indywidualnych preferencji. Kluczowe jest jednak dokładne zapoznanie się z umową i specyfikacją techniczną, aby mieć pełną świadomość, co dokładnie zostanie przekazane do naszych rąk, jakie prace nas jeszcze czekają i jakie dodatkowe koszty będziemy musieli ponieść, by w pełni wykończyć i zaaranżować naszą przestrzeń.

Co wchodzi w skład stanu deweloperskiego domu?

Stan deweloperski domu to określenie, które budzi wiele pytań wśród osób planujących zakup nieruchomości bezpośrednio od dewelopera. Mimo braku jednoznacznej definicji, pewne elementy są uznawane za standardowe. Oto co zazwyczaj wchodzi w skład stanu deweloperskiego:

  1. Ocieplenie budynku: Obejmuje zarówno ocieplenie ścian zewnętrznych, jak i dachu, co gwarantuje odpowiednią izolację termiczną.
  2. Przyłączone media: Instalacje wodno-kanalizacyjna, grzewcza, oraz elektryczna są gotowe do użycia. Nie obejmuje to jednak końcowych elementów, jak armatura czy osprzęt elektryczny.
  3. Tynki wewnętrzne: Ściany są pokryte tynkiem, przygotowane pod dalsze prace wykończeniowe, takie jak malowanie czy tapetowanie.
  4. Wylewki podłogowe: Podłogi są wyrównane betonowymi wylewkami, gotowe pod położenie wybranej przez nabywcę posadzki, np. paneli czy płytek.
  5. Drzwi zewnętrzne: Wstawione i zabezpieczające dostęp do wnętrza domu, ale bez drzwi wewnętrznych, które pozostają do wyboru nabywcy.
  6. Montaż grzejników: Grzejniki są zamontowane i gotowe do użytku, co jest szczególnie istotne w okresach zimowych.
  7. Parapety: Zamontowane zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku.
  8. Wykończenie zewnętrzne: Obejmuje podbitkę dachową, ocieplenie elewacji, montaż rur spustowych, wykonanie schodów z balustradami, a także przygotowanie drogi dojazdowej i miejsc parkingowych.

Podpisując umowę z deweloperem, warto zwrócić uwagę na każdy z tych elementów oraz upewnić się, że są one zawarte w specyfikacji technicznej.